Budowa komory malarskiej
Agencja Anticorr Wrocław wykonała dla inwestora przelotową komorę malarską. Komorę umieściliśmy wewnątrz budynku hali przemysłowej.
Rozmiary malarni wynoszą: 7m x 4m x 4,5 m oraz dwie bramy rozsuwane. Komora malarni posiada szczelinę w suficie umożliwiającą zainstalowanie wciągarki łańcuchowej o udźwigu 2 ton zainstalowanej na belce znajdującej się ponad komorą. Komora jest przeznaczona dla pracy jednego operatora.
System wentylacji
Zaprojektowaliśmy kabinę malarsko-suszarniczą tak, aby posiadany system wentylacji nadmuchowo – wyciągowej był maksymalnie wydajny i ekonomiczny. Nadmuch powietrza odbywa się poprzez kanały nadmuchowe usytuowane pod sufitem, a wyciąg poprzez system filtrów rozmieszczonych w kanałach zainstalowanych w posadzce. Do nadmuchu powietrza oraz jego wyciągania zastosowaliśmy kompaktowe moduły wentylacyjno–grzewcze wyposażone w wentylatory, wymienniki ciepła do ogrzewania powietrza wdmuchiwanego do malarni oraz krzyżowe wymienniki ciepła do odzysku ciepła z powietrza wyrzucanego z malarni, co zdecydowanie ogranicza koszty ogrzewania.
Powietrze wdmuchiwane, które wentyluje malarnię, jest oczyszczane na filtrach znajdujących się na wlocie do modułu. Powietrze wyciągane z malarni jest oczyszczane na filtrach zainstalowanych w kanałach w podłodze. Najpierw będzie filtrowane na specjalnym papierowym filtrze labiryntowym, a następnie na filtrze zasadniczym.
System bezpieczeństwa
Taka wydajność wentylacji spełnia wymagania ochrony środowiska, oraz bezpieczeństwa sanitarnego i pożarowego. Wyposażyliśmy lakiernię w moduł sterujący oraz zestaw urządzeń zabezpieczających i ostrzegawczych. Zaprojektowaliśmy system, który posiada układy sterujące kolejnością włączania i wyłączania poszczególnych urządzeń, układ blokad i zabezpieczeń oraz sygnalizację stanów awaryjnych. Wstawiliśmy moduł, który zawiera oprogramowanie umożliwiające płynną regulację strumienia powietrza zawracanego do malarni oraz chwilowe włączanie wentylacji w okresie gdy malarnia nie pracuje w celu jej przewietrzania.
Zainstalowaliśmy w malarni system detekcji rozpuszczalników, który na bieżąco mierzy stężenie rozpuszczalników w malarni. W przypadku gdy stężenie rozpuszczalników wzrasta do poziomu przekraczającego pierwszy stopień bezpieczeństwa automatycznie włącza się sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. W przypadku, gdy dalej wzrasta stężenie rozpuszczalników automatycznie przerywa się malowanie oraz włącza układ przewietrzania malarni. System jest aktywny zarówno podczas malowania, jak i podczas suszenia oraz wtedy gdy malarnia nie pracuje.
Skonstruowaliśmy system obiegu gazów tak, że przed wydaleniem do atmosfery powietrze jest oczyszczane na filtrach węglowych zainstalowanych w modułach wentylacyjnych.